ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۵ برابر کرد / ظرف ۴ سال نمی‌توان درآمد کشور را ۲

 با اعلام رسمی نامزدها، تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری شروع شد. انتظار می‌رود كه از گذشته درس بگیریم و سخنان و شعارهای غیرواقعی سر ندهیم؛ رسیدن به قدرت خیلی

۵ برابر کرد / ظرف ۴ سال نمی‌توان درآمد کشور را ۲

ظرف ۴ سال نمی توان درآمد کشور را ۲,۵ برابر کرد

عبارات مهم : میلیون

با اعلام رسمی نامزدها، تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شروع شد. انتظار می رود كه از گذشته درس بگیریم و سخنان و شعارهای غیرواقعی سر ندهیم؛ رسیدن به قدرت خیلی راحت تر از انجام قول های داده شده است جهت آن است.

در روزنامه شهروند آمده است: ضرب المثلی است که می گوید، به سر نیزه می توان تکیه کرد ولی روی آن نمی توان نشست. حالا قضیه شعارهای انتخاباتی یکی از مردها نامزدهاست که شبیه سرنیزه عمل می کند و تعجب همه را برانگیخته هست. وی در روز عضویت اعلام کرد که درآمد کشور را در طول چهار سال دو برابر و نیم می کند. همه کسانی که قدری با عدد و رقم آشنا بودند (نیاز به آشنایی خیلی زیاد هم ندارد) از این اظهارنظر تعجب و آن را نقد و حتی چنین بیانی را تحقیر کردند. گویی که گوینده آن درک درستی از آمار و ارقام و قول و قرار ندارد. به همین علت بسیاری گمان کردند که این یک اشتباه لپی بوده و تصحیح خواهد شد یا حداقل اینکه بعد از این تکرار نخواهد شد. ولی با کمال تعجب شاهد بودیم که وی دوباره و با شدت هرچه تمام تر این قول را تکرار کرد.

۵ برابر کرد / ظرف ۴ سال نمی‌توان درآمد کشور را ۲

او گفت: هنگامی که فردی با بیش از ۳۰ سال سابقه مدیریت اجرایی که به همه تعهداتی که داده پایبند بوده، با قاطعیت اعلام می کند که بعد از چهار سال درآمد کشور را دو برابر و نیم می کند یا پنج میلیون شغل ایجاد خواهد کرد، مطمئناً سال ها مطالعه و برنامه ریزی و سابقه مدیریتی پشت این حرف وجود دارد. یکی از برنامه های ما در دولت آینده این است که ضمن برنامه محرک اقتصادی جهت خروج از رکود، قیمت اقلام اساسی و کالاهای مصرفی و مورد نیاز مردم را به شدت کنترل کنیم.

خبرنگاری می پرسد: یکی دیگر از انتقاداتی که نزدیکان دولت به برنامه شما کرده اند، بحث دو و نیم برابر کردن درآمدهای کشور است که آن را امری غیرممکن عنوان کرده اند. پاسخ شما جهت این انتقادات چیست؟

 با اعلام رسمی نامزدها، تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری شروع شد. انتظار می‌رود كه از گذشته درس بگیریم و سخنان و شعارهای غیرواقعی سر ندهیم؛ رسیدن به قدرت خیلی

وی جواب می دهد: اولاً بعضی افرادی که در این عنوان اظهار نظر کردند، متوجه نشدند مقصود مهم چیست و بر پایه برداشت اشتباه خودشان شروع کردند به نقد و این که چنین افزایشی امکان پذیر نیست؛ ثانیاً اگر قرار باشد که همین روندها ادامه پیدا کنند و چهار سال دیگر هم با همین نحوه مدیریت سروکار داشته باشیم، معلوم است که چنین برنامه ای غیرممکن هست. مطمئن باشید اگر نمی توانستم این کار را بکنم اصلا نامزد نمی شدم.»

اکنون معلوم شده است است که حتی اگر اشتباه لپی هم بوده، مسکوت گذاشتن یا عقب نشینی از آن را به صلاح خود ندانسته و به صورت بی سابقه ای بر یک امر خیالی اصرار کرده هست. اول از همه انتظار می رود که ایشان مشاور اقتصادی خود را معرفی کند تا جامعه بداند آیا بیان چنین قولی براساس نظرات کارشناسی است یا همین طوری چیزی به ذهن رسیده و گفته شده است است؟ اینکه بگوید من قولی را که نتوانم انجام بدهم نمی گویم، کافی نیست، آیا که مردم عقل دارند و می توانند میان قول های ممکن و ناممکن تفکیک قائل شوند.

دو برابر و نیم شدن درآمد کشور در طول چهار سال غیرممکن هست. حتی اگر قیمت نفت ۱۰۰ دلار شود، حتی اگر هیچ اختلافی با دنیا خارج نداشته باشیم و همه مبادلات از مجاری عادی انجام شود، حتی اگر افراد لایق و کارآمدی مصدر امور قرار گیرند، حتی اگر هیچ اختلاف سیاسی داخلی نباشد و… با فرض وجود همه اینها باز هم چنین رشدی ممکن نیست؛ چون در تاریخ تجربه نشده و غیرممکن هست؛ چرا؟

۵ برابر کرد / ظرف ۴ سال نمی‌توان درآمد کشور را ۲

١ـ فرض کنید که در جامعه ما هر سال ١٠٠ واحد تولید می شود اگر بخواهیم بعد از چهار سال به ٢٥٠ واحد برسد، هر سال باید حدود ٢٦ درصد رشد داشته باشیم؛ یعنی اگر امسال ١٠٠ واحد تولید می کنیم، سال بعد ١٢٦ واحد و سال بعد از آن ١٥٩ واحد و سال سوم ٢٠٠ واحد و سال آخر ٢٥٠ واحد تولید کنیم. جهت آن که تولید زیاد کردن یابد دو راه وجود دارد یا بهره وری نیروی کار باید زیاد شود که در ادامه به آن پرداخته می شود و یا آن که سرمایه گذاری شود. جهت زیاد کردن یک واحد تولید در سال، حدود ٣ واحد سرمایه گذاری باید شود (تقریبی است بعضا در کشور عزیزمان ایران بسیار هم زیاد می شود) بعد جهت زیاد کردن تولید ٢٦ درصد در سال باید ٧٨ درصد از تولید کل کشور سرمایه گذاری شود.

یعنی مردم باید از گرسنگی بمیرند و دولت هم بودجه اش به سمت صفر میل کند تا این سرمایه گذاری محقق شود. البته یک راه وجود دارد که از خارج سرمایه گذاری شود. اگر الان تولید کشور حدود ٥٠٠ میلیارد دلار در سال باشد، حداقل هر سال ٣٥٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری جهت رسیدن به چنین رشدی نیازمندیم. با این وضع موفق ترین دولت شاید بتواند بعد از اصلاح روابط خارجی فقط یک دهم این مبلغ را وارد کشور کند. هر چند اگر گوینده این وعده مدیر جمهوری شود، هیچ پولی نمی تواند وارد کشور کند.

 با اعلام رسمی نامزدها، تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری شروع شد. انتظار می‌رود كه از گذشته درس بگیریم و سخنان و شعارهای غیرواقعی سر ندهیم؛ رسیدن به قدرت خیلی

٢ـ اگر از طریق زیاد کردن بهره وری بخواهیم اقدام کنیم، وضع چگونه است؟ الان حدود ٢٢ میلیون شاغل داریم. اگر بهره وری هیچ تغییری نکند، با دو و نیم برابر شدن درآمد کشور، باید ٥٥ نفر شاغل شوند، یعنی در چهار سال ٣٣ میلیون شغل تازه درست شود که غیرممکن هست. این آقای نامزد فقط قول ایجاد ٥ میلیون شغل را داده که آن نیز تقریبا از محالات هست. ولی فرض محال کنیم که ٥ میلیون شغل ایجاد شد و کل مشاغل به ٢٧ میلیون رسید.

در این صورت بهره وری نیروی کار باید در این چهار سال حدود ١١٠ درصد زیاد کردن پیدا کنند تا آن نشانه محقق شود! بهره وری این نیرو در ١٣ سال شهرداری چقدر زیاد کردن یافته؟! قطعاً کم کردن یافته هست. در این سال ها پرسنل شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران رشد زیادی داشته و نیروهای غیرمتخصص و کم بهره به بدنه آن تزریق شده است هست. کافی است یک مراجعه به ادارات شهرداری داشته باشید تا اهمیت این پایین بودن بهره وری را متوجه شوید.

۵ برابر کرد / ظرف ۴ سال نمی‌توان درآمد کشور را ۲

دادن چنین وعده ای از حیث امکان اجرایی بودن آن مثل این است که گفته شود قول می دهیم یک مرد ٥٠ ساله که پای آن هم عیب دارد و نمی تواند درست راه برود را با آموزش و تمرین به عالی ترین دونده دو استقامت دنیا تبدیل کنیم! این وعده توخالی از وعده های توخالی احمدی نژاد غیرعملی تر است و نشان می دهد که درک دقیقی از مباحث اقتصادی نزد گوینده وجود ندارد، در حالی که مسئله مردم اقتصاد است.

واژه های کلیدی: میلیون | برنامه | اقتصادی | برنامه ریزی | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs