ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چه کسانی راجع به اوضاع بانک‌ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟ ، کوچ م

در طول 4 سال گذشته، با وجود ثبات نسبی و اوضاع قابل قبولی که در اقتصاد کشور ایجاد شد، اوضاع بانک ها، تعریف خاصی نداشت و نابسامانی های این بخش، باعث شد بسیاری از

چه کسانی راجع به اوضاع بانک‌ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟ ، کوچ م

کوچ مسئولان اتاق بازگانی به بانک مرکزی چه تبعاتی داشت؟/ چه کسانی راجع به اوضاع بانک ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟

عبارات مهم : مرکزی

کوچ مسئولان اتاق بازگانی به بانک مرکزی چه تبعاتی داشت؟/ چه کسانی راجع به اوضاع بانک ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟/ از پاس گل به رقبای انتخاباتی تا زیان 10 هزار میلیاردی 3 بانک

در طول 4 سال گذشته، با وجود ثبات نسبی و اوضاع قابل قبولی که در اقتصاد کشور ایجاد شد، اوضاع بانک ها، تعریف خاصی نداشت و نابسامانی های این بخش، باعث شد بسیاری از وقت های اقتصادی ایجادشده در پسابرجام از بین برود.

به گزارش گزینش ؛ در این میان، عملکرد بانک مرکزی بارها مورد انتقاد دست اندرکاران این حوزه قرار گرفته و عجیب آنکه عده ای پرنفوذ در دولت اخبار پشت پرده و واقعیات مربوط به اوضاع بانک ها را از شخص رییس جمهور پنهان کرده اند.

چه کسانی راجع به اوضاع بانک‌ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟ ، کوچ م

ابهام در نحوه ابلاغ IFRS و زیان 10 هزار میلیاردی 3 بانک

در یکی از آخرین تصمیمات مبهم و بحث برانگیز بانک مرکزی، بهمن ماه سال گذشته ولی الله سیف لزوم عوض کردن سیستم حسابرسی و استفاده از استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی یا IFRS را به بانک ها و موسسات اعتباري ابلاغ کرد. بر این اساس 100 مورد عوض کردن درجهت ارتقای افشا و شفافیت مورد تأکید IFRS و 53 مورد عوض کردن خاص در جهت تطبیق با IFRS رخ داد.

در طول 4 سال گذشته، با وجود ثبات نسبی و اوضاع قابل قبولی که در اقتصاد کشور ایجاد شد، اوضاع بانک ها، تعریف خاصی نداشت و نابسامانی های این بخش، باعث شد بسیاری از

در اینکه آیا در شرایط فعلی اعمال این سیستم در کشور لزومی داشت یا خیر بحث بسیار است ، ولی آنچه مشخص است اینکه نزدیک به 10 کشور پیشرفته اقتصادی دنیا IFRS را نپذیرفته اند و ابلاغ یکباره آن در کشور عزیزمان ایران هم پرسشها کم سابقه ای را به وجود آورد و باعث شد 3 بانک بزرگ کشور، بیش از 10 هزار میلیارد تومان زیان ببینند.

اکنون فارغ از بحث مربوط به لزوم یا عدم لزوم پذیرش IFRS این ابهام وجود دارد که آیا بانک مرکزی ابلاغ این سیستم را به بهمن ماه سال 95 موکول کرده است؟ اگر قرار بود در سال 95، صورت های مالی بانک ها بر اساس این استاندارها تهیه شوند آیا از قبل به آنها گفته نشد و اظهاراتی هم که در مورد آن انجام می گرفت تنها در حد حرف باقی ماند؟

واضح است که عوض کردن ناگهانی شیوه تهیه صورت های مالی جهت بانک هایي که 20 سال با روش دیگری کار کرده اند، ناگهان اوضاع آنها را عوض کردن داده و با دگرگون شدن تعریف درآمد و هزینه بر اساس استانداردهای جدید، باید هم ناگهان شاهد زیان 10 هزار میلیاردی باشیم!

چه کسانی راجع به اوضاع بانک‌ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟ ، کوچ م

آیا نمی شد پیاده سازی این روش از همان شروع دولت با بانک ها هماهنگ می شد و به عنوان نمونه بلافاصله بعد از امضای برجام به آنها ابلاغ و و جهت سال بعد از آن اجرایی می شد تا شاهد سقوط ناگهانی سهام بانک ها نباشیم؟

دخالت در اداره بانک ها به جای سیاستگذاری

در طول 4 سال گذشته، با وجود ثبات نسبی و اوضاع قابل قبولی که در اقتصاد کشور ایجاد شد، اوضاع بانک ها، تعریف خاصی نداشت و نابسامانی های این بخش، باعث شد بسیاری از

مشکل بانک مرکزی البته فقط به این مورد محدود نمی شود. اوضاع بانک ها و اخبار اطراف آنها در 4 سال گذشته نشان می دهد که متاسفانه بانک مرکزی به جای سیاستگذاری، عملا اداره بانک ها را در دست گرفته است که به وضوح با سیاست های برون سپاری کوچک کردن دولت مغایر هست. ورود مستقیم و مصرانه بانک مرکزی به اساسنامه بانک ها از همان سال 92، از جمله مصادیق این دخالت به شمار می رود. ابلاغیه بانک مرکزی در آن سال، اعتراضات بسیاری را از سوی بانک ها به همراه داشت ولی ولی الله سیف حاضر نشد دست کم یک جلسه با آنها ترتیب داده و ضمن شنیدن انتقادها، به یک تصمیم جمعی و قانع کننده برسند.

در نتیجه این سرگردانی، مجامع بعضی بانک ها حتی تا سه بار در سال هم تشکیل شد که با تنش های به وجود آمده بدون حصول نتیجه به آخر رسید.

چه کسانی راجع به اوضاع بانک‌ها به رييس جمهور آدرس غلط می دهند؟ ، کوچ م

تضعیف بانک ها به وسیله سیف

اشکال دیگر به نحوه مدیریت بانک مرکزی، ادبیات به کار گرفته شده است به وسیله سیف در محافل داخلی و خارجی هست. او تا کنون بارها در داخل و خارج کشور بانک های کشور عزیزمان ایران را تضعیف کرده و مدام از اینکه بانک های ما از استاندارهای دنیا عقبند ، صحبت می کند. او تیرماه سال 95 و بعد از حدود سه سال تصدی سمت بانک مرکزی گفت که بررسی روند سلامت شاخص های بانکی نشان می دهد اوضاع بانکی از شرایط بادوام خود خارج شده است و در صورت عدم تصویر العمل مناسب اوضاع بدتر نیز می شود.

در خصوص این بیانات آنچه بدان پاسخ داده نشده این است که خود سیف پیش از این عهده دار مدیریت 4 بانک کشور بوده و 4 سال هم از ریاست او بر بانک مرکزی می گذرد؛ آیا هیچ یک از کارها و برنامه های او باعث نشده حتی خود رییس هم از اوضاع ابراز رضایت کند؟ فارغ از این موضوع، بعضی بیانات او در سفرهای خارجی، زمینه را جهت همجمه های سنگین علیه دولت فراهم کرد و البته پاسخ های بی رمق او هم هیچ گاه نتوانست جبران مافات کند.

کاسپین؛ پاس گل بانک مرکزی به رقبای انتخاباتی روحانی

موضوع بانک ها و موسسات مالی بدون مجوز نیز به گونه ای است که با وجود بعضی کارها بانک مرکزی هرگز رضایت افکار عمومی را به دنبال نداشته؛ از آن بدتر، اوضاع نابسامان بانک ها و موسسات مجوزدار هست؛ کافی است به یک نمونه از آن یعنی کاسپین توجه کنیم که چه فضایی از انتقادها و هجمه ها را نصیب رقبای انتخاباتی روحانی در مناظره ها کرد.

در اینکه بانک مرکزی خود مقصر به وجود آمدن این اوضاع است تردیدی نیست. چراکه موسسه کاسپین از سال 94 به صورت مشروط مجوز گرفته بود و راحت ترین کار ممکن در این خصوص پایش مداوم اوضاع آن و نیز درخوات گزارش های دوره ای در هر فصل بود تا با نظارت مداوم کار به اینجا نکشد. آن هم در شرایطی که با توجه به اوضاع 8 موسسه ای که با شروه به کار کاسپین، باید منحل می شدند، آینده نگری این اوضاع و تصویر العمل ها کار مشکل نبود.

نکته قابل تامل و مشکوک اینکه در روزهای منتهی به انتخابات و بعد از 7 ماه مسدود شدن حساب ها، بانک مرکزی شروع پرداخت های زیر ده میلیون تومان را در این موسسه اعلام کرد. حال باید پرسید اگر بانک مرکزی امکان چنین اقدامی را داشت آیا در ماه های قبل آن را به آخر نرساند تا در وقت انتخابات این افراد را از عملکرد دولت ناراضی نکند؟

شاید ریشه بسیاری از این پرسشها مدیریتی در بانک مرکزی را بتوان در تصمیمات شخصی و سلیقه ای دانست؛ موضوعی که بسیاری از دست اندرکاران بانکی هم به آن باور دارند. در حاضر حاضر بسیاری از مسئولین فعلی بانک مرکزی پیشتر در اتاق بازرگانی مشغول به فعالیت بوده اند و در دوران سیف به این بانک کوچ کرده اند؛ درست مانند خود سیف که سابقه نائب رئیسی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی را در کارنامه اش دارد.

تاسف بارتر اینکه اخباری وجود دارد که گروهی در دولت که جای پای محکمی در بانک مرکزی دارند، به رييس جمهور راجع به بانک ها آدرس غلط می دهند و اجازه نمی دهند رییس جمهور از پشت پرده اوضاع بانک ها خبردار شود و تصمیمات مورد نیاز را اخذ کند.

واژه های کلیدی: مرکزی | بازرگانی | بانک مرکزی | رييس جمهور | رییس جمهور | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs