ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی زیرساخت‌های یک میلیون سو غنی‌سازی در نطنز آماده شده است است / صالحی

رئیس شرکت انرژی اتمی کشورمان از آماده شدن تقریبی زیرساختهای یک میلیون سو غنی‌سازی اورانیوم در نطنز خبر داد.

زیرساخت‌های یک میلیون سو غنی‌سازی در نطنز آماده شده است است / صالحی

صالحی: زیرساخت های یک میلیون سو غنی سازی در نطنز آماده شده است است

عبارات مهم : انرژی

رئیس شرکت انرژی اتمی کشورمان از آماده شدن تقریبی زیرساختهای یک میلیون سو غنی سازی اورانیوم در نطنز خبر داد.

به گزارش مهر، علی اکبر صالحی مدیر شرکت انرژی اتمی در گفتگوی خاص خبری که از مجمتع شهید احمدی روشن نیروگاه هسته ای نطنز است در مورد کارها اخیر هسته ای کشورمان متعاقب فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: امیدواریم تا یک سال دیگر کل فعالیت های این نیروگاه آماده باشد.

زیرساخت‌های یک میلیون سو غنی‌سازی در نطنز آماده شده است است / صالحی

وی گفت: ما نمی توانیم سانتریفوژ های دلخواه را تهیه کنیم، آیا که محدودیت برجام داریم و مقام معظم رهبری هم فرمودند زیر ساخت های مورد نیاز را جهت تهیه ۱۹۰ هزار سو آماده کنیم.

صالحی افزود: در عرض ۱۰ ماه مجموعه سالن های اینجا ۱۹۰ هزار سو مد نظر را داشته باشند ولی به معنای تولید سانتریفوژ های پیشرفته نیست، بلکه در حدی که برجام اجازه می دهد و در چارچوب تحقیق و توسعه است و کارهای آزمایشی را انجام می دهیم.

رئیس شرکت انرژی اتمی کشورمان از آماده شدن تقریبی زیرساختهای یک میلیون سو غنی‌سازی اورانیوم در نطنز خبر داد.

رئیس شرکت انرژی اتمی تصریح کرد: امیدواریم روزی نرسد که به علت بهم ریختن برجام بخواهیم تولید انبوه سانتریفوژ ها را داشته باشیم، همین امروز هم اگر ۱۸۰ هزار سو را داشته باشیم شرایط مورد نیاز جهت بهره برداری از آن را نداریم.

وی گفت: هر سال ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که الان در حال حاضر نداریم ولی روی اکتشاف و استخراج کار جدی می کنیم که اگر خدا بخواهد بتوانیم در آینده این شرایط را جهت کشور داشته باشیم.

صالحی افزود: ما با این آینده نگری که اگر مذاکرات شکست بخورد یا بدعهدی هایی بشود طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب به آنها اعتماد نکردیم و آینده نگری های مورد نیاز را انجام دادیم و این مجموعه را ساختیم و این کار را سال ۹۳ شروع کردیم ولی بهره برداری از آن نکردیم تا وقت را از دست ندهیم و اگر می خواستیم طبق روال معمول جلو برویم تا پنج یا شش سال آینده این مجموعه درست می شد.

زیرساخت‌های یک میلیون سو غنی‌سازی در نطنز آماده شده است است / صالحی

رئیس شرکت انرژی اتمی افزود: هر کدام از نیروگاه های ما که در حالت پایدار باشند به ۳۰ تن مواد یا سوخت غنی شده است نیاز دارند، یعنی ۱۹۰ هزار سو جهت تامین سوخت آنها نیاز داریم؛ یعنی جهت هر نیروگاه ۱۹۰ هزار سو حداقل باید داشته باشیم. ما در حال حاضر سه نیروگاه داریم که این یعنی باید آینده نگری جهت تامین مطمئن سوخت داشته باشیم.

صالحی اظهار داشت: باید آینده نگری خوداتکایی تامین سوخت را داشته باشیم. اگر سه نیروگاه داشته باشیم، می توانیم 600 هزار سو غنی سازی داشته باشیم و در نطنز هم باید زیرساخت یک میلیون سو غنی سازی را آماده کنیم که تقریبا این زیرساختها را هم الان آماده کرده ایم.

رئیس شرکت انرژی اتمی کشورمان از آماده شدن تقریبی زیرساختهای یک میلیون سو غنی‌سازی اورانیوم در نطنز خبر داد.

وی افزود: کل مجموعه نطنز جایی جهت ۴۸ هزار سو ماشین دارد و بستگی به نوع ماشین ها میزان سوی آنها متفاوت می شود، لذا ما زیر ساخت ها را از قبل تهیه کردیم و یکی از آنها که ۲۰ فروردین رونمایی شد تاسیسات برقی اینجاست که کار عظیمی بود و برق جهت یک میلیون سو را آماده کردیم و از طرفی واحد اختلاط آن را هم جهت غنای مورد نظر تهیه کردیم.

صالحی گفت: الان نطنز جهت یک میلیون سو آماده شده است است و اگر سیر طبیعی آن بود شاید چند سال وقت می برد. اگر فرض کنیم همه ۴۸ هزار ماشین را UR8 کنیم الان نمی توانیم چنین کاری کنیم چون شرایط فعلی ما ایجاب نمی کند.

زیرساخت‌های یک میلیون سو غنی‌سازی در نطنز آماده شده است است / صالحی

وی گفت: IR6 بعد از هفت یا هشت سال هنوز جای کار دارد و این دستگاه را ساختیم و آزمون هم شده است ولی هنوز نمی توانیم اینها را به تولید انبوه برسانیم و آزمایشات بسیاری باید انجام شود و سال ها باید بچرخند تا بعد از اطمینان از سلامت کامل آنها مورد استفاده قرار گیرند.

رئیس شرکت انرژی اتمی تصریح کرد: ما باید خود اتکا باشیم که نیاز به خارج نداشته باشیم ولی صد درصد نمی توانیم خودکفا بشویم و بعضی چیزها هم است که باید از خارج از کشور تامین شود. این ها نشان از قدرت علمی است که ابعاد علمی، سیاسی، اقتصادی و … دارد.

وی افزود: کشوری داریم در حوزه خلیج فارس که چهار نیروگاه هسته ای خریده است ولی اینها باتری خریدند که این از نظر ما مناسب نیست و ما می خواهیم از صفر تا صد آن را خود اتکا باشیم. ما سوخت را به شکل تجاری در حال تامین هستیم؛ نه به هر قیمتی، ما وقت نیاز داریم تا واکنش‌ها درست علمی و صنعتی انجام دهیم .

صالحی اظهار داشت: نیروگاه های هسته ای توجیه صنعتی و تجاری دارند، کشوری که سه میلیون جمعیت دارد و نفت خیز هم است چهار نیروگاه هسته ای دارد جهت اینکه نمی تواند فقط روی نفت حساب کند. شما ببینید در یک افق بیست ساله خارجی ها جهت کشور عزیزمان ایران پیش از انقلاب گفته بودند ۲۰ هزار مگاوات برق نیاز داریم.

رئیس شرکت انرژی اتمی گفت: در سی سال اخیر پولی که در شرکت انرژی اتمی هزینه شده است با احتساب قیمت دلار در حدود شش و نیم میلیارد دلار بوده هست. یک نیروگاه ما الان فقط پنج میلیارد دلار ارزش دارد؛ یعنی کلی دستاورد داشتیم.

وی ادامه داد: اینجا ده ماهه ۸۰هزار سو می تواند تولید داشته باشد و این در حالی است که برجام در کار نباشد، قدرت هسته ای استفاده دوگانه دارد ولی طبق فتوای رهبر معظم انقلاب جهت استفاده های غیر صلح آمیز منع شدیم ولی این توانمندی را داریم و طرف برابر بهتر می داند قدرت ما به چه میزان است.

صالحی تصریح کرد: ما پدافند غیر عامل را در همه زمینه ها به کار گرفته ایم، استاکس نت در وقت بنده اتفاق افتاد و به زعم خودشان درخواست کردند صنعت هسته ای کشور عزیزمان ایران را با آن خاموش کنند که نشد، چون فرزند های ما حواسشان به همه چیز هست.

رئیس شرکت انرژی اتمی اظهار داشت: صنعت هسته ای در کشور ما دیگر بومی شده است هست؛ جزء وجود دانشمندان و مهندسان ما شده است است و ما پدافند غیر عامل را هم مد نظر داریم.

وی با بیان اینکه ما از نیروهای مسلح که تمامی سایت های هسته ای ما را حفاظت می کنند، تقدیر می کنیم گفت: همان وقت که چند قطعنامه در شرکت ملل داشتیم ساخت نیروگاه ها ادامه داشت و لذا اگر برجام بهم بخورد هم این مساله تحت تاثیر قرار نمی گیرد. ما در این زمینه مطابق وقت بندی انجام شده است پیش می رویم و جای نگرانی نیست.

صالحی گفت: آمریکایی ها از ابتدای ساخت پرونده هسته ای کشور عزیزمان ایران می گفتند که کشور عزیزمان ایران نباید غنی سازی کند، در وقت مذاکره با یه کشور اروپایی ما همه فعالیت های خود را دو سال متوقف کردیم ولی بعد از بدعهدی های آنها به دستور رهبر معظم انقلاب مجدد فعالیت های خود را شروع کردیم. این همه مقاومت و پایداری به علت حق غنی سازی کشور عزیزمان ایران است و شورای امنیت هم در قطعنامه ۲۲۳۱ بر آن تاکید کرده است.

رئیس شرکت انرژی اتمی اظهار داشت: ما در اکتشاف و استخراج با سرعت در حال پیشروی هستیم و هیچ محدودیت برجامی نداریم، زمینی و هوایی پیشرفت های خوبی داریم و الان بومی سازی کامل شده است است.

وی ادامه داد: ابتدا فکر می کردیم به لحاظ اورانیوم فقیر هستیم ولی متوجه شدیم فقیر که نیستیم و غنی هم نیستیم ولی در حد نیاز می توانیم برداشت کنیم.

صالحی گفت: ما در مواد اولیه باید سرعت بیشتری دهیم و کشور باید هزینه بیشتری کند و امیدوارم دولت محترم هزینه های مورد نیاز جهت تامین مواد اولیه ما مهیا کند.

رئیس شرکت انرژی اتمی گفت: ما آستانه های صنعت هسته ای را فرا گرفته ایم، در بسیاری از حوزه ها بومی شده است و پیشرفت های خوبی داریم. الان دیگر وقت آن است که با توجیه اقتصادی پیش برویم و اگر فرض کنیم محدودیت برجام نبود امروز همین کاری را انجام می دادیم که در حال حاضر انجام می دهیم.

وی اظهار داشت: توجیه طرف برابر چیست؟ آنها می گویند می خواستیم ظرفیت غنی سازی کشور عزیزمان ایران را بگیریم ولی نشد، شما هفت هشت سال به کشور عزیزمان ایران وقت دادید ولی اینها همه چیز دارند، غنی سازی، اکتشاف و غیره بنابراین ما وقت مورد نیاز را در جهت برجام با محدودیت هایی که هیچ آسیبی هم به ما نمی زند پذیرفتیم.

صالحی گفت: طرف برابر از نظر خودشان فکر می کنند کشور عزیزمان ایران به سمت فعالیت های غیر صلح آمیز برود، در حالی که ما فتوای مقام معظم رهبری را در حرام بودن آن داریم.

رئیس شرکت انرژی اتمی افزود: در خصوص باز طراحی اراک ما الان هیاتی در چین داریم که به زودی بر می گردند و باید بگویم بار دیگر که کار بازطراحی اراک با ایرانی ها است و آنها صرفا مرور می کنند کار ما را که ایرادی نداشته باشد. بخش دیگر کار ما در اراک طراحی مفهومی است که تایید آن را هم گرفتیم.

وی ادامه داد: فرض کنیم شرایطی پیش بیاید که آنها به ما تجهیزات ندهند، ما می توانیم خیلی از آنها را خودمان بسازیم.

صالحی گفت: ما در بحث برجام از لحاظ فنی مشکلی نداریم، آنها دچار مسئله هستند، مسئله برجام بر می گردد به تعهداتی که طرف برابر در حوزه بانکی و مالی انجام نداده هست. به طور مثال ۱۰۰۰ تن اورانیومی که می خواستیم بخریم و نهایت زن ترزا می و آقای ترامپ آن را بهم زدند که البته ربطی به برجام ندارد و اینطور مطالباتی از آنها داریم.

رئیس شرکت انرژی اتمی افزود: اروپا در یک شرایط نامناسب سیاسی واقع شده است است و بعد از آمریکا یک قدرت اقتصادی در دنیا به حساب می آید. ببینید آمریکایی که اروپا را جهت مذاکره هسته ای با کشور عزیزمان ایران همراه کرد امروز می گوید من رفتم شما هم بیایید بیرون و این یعنی غلام حلقه به گوش آمریکا شدن و این چیزی نیست که مناسب اروپا باشد.

وی اظهار داشت: اروپا به کشور عزیزمان ایران نیاز دارد و نمی خواهد به لحاظ یک تامین کننده انرژی از دست آنها خارج شود، از طرف دیگر بحث امنیتی آن است که نمی خواهند شرایط منطقه با برجام بهم بخورد.

صالحی گفت: بحث دیگر به خطر افتادن اعتبار سیاسی آنها است که با گوش دادن به حرف آمریکایی ها از دست می رود و این یعنی امنیت و اعتبار خود را در گروی این مساله می بینند.

رئیس شرکت انرژی اتمی در آخر خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که در چارچوب برجام است و ما ملتزم به تعهدات خود هستیم و تا زمانی که مقام معظم رهبری نفرمودند ما کاری خلاف برجام انجام نخواهیم داد.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | ایرانی | نیروگاه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs