ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ترامپ اشتباه بوش در عراق را جهت کشور عزیزمان ایران تکرار نکند / مقام سابق سیا

«امیل نخله» مقام سابق آژانس اطلاعاتی مرکزی آمریکا در یادداشتی با اشاره به تهاجم نظامی یک دهه پیش آمریکا به عراق، پیامدهای فاجعه‌بار هرگونه تلاش جهت اقدام نظامی

ترامپ اشتباه بوش در عراق را جهت کشور عزیزمان ایران تکرار نکند / مقام سابق سیا

مقام سابق سیا: ترامپ اشتباه بوش در عراق را جهت کشور عزیزمان ایران تکرار نکند

عبارات مهم : ایران

«امیل نخله» مقام سابق آژانس اطلاعاتی مرکزی آمریکا در یادداشتی با اشاره به تهاجم نظامی یک دهه پیش آمریکا به عراق، پیامدهای فاجعه بار هرگونه تلاش جهت اقدام نظامی علیه کشور عزیزمان ایران را یادآور شد.

به گزارش ایرنا، وی در این یاداشت افزود: اگر آمریکا بخواهد در پاسخ به فشارها از جانب عربستان سعودی، اسرائیل و کارخانه های تولید سلاح در آمریکا، جنگی را با یک کشور مسلمان دیگر شروع و کشور را به یک درگیری بی انتهای دیگر در خاورمیانه بکشاند، حوادثی رخ خواهد داد که جنگ عراق در برابر آن ها ناچیز است.

نخله ادامه می دهد: چنین اقدام اشتباهی می تواند پیامدهای آینده نگری نشده ای همچون ساقط شدن حکومت های سنی طایفه ای در کشورهای حاشیه خلیج (فارس) را به همراه داشته باشد. ترامپ و دولتش می توانند از تاریخ درس بگیرند و اشتباه های مشابه را تکرار نکنند.

ترامپ اشتباه بوش در عراق را جهت کشور عزیزمان ایران تکرار نکند / مقام سابق سیا

در ادامه این یادداشت آمده است: نخست اینکه کشور عزیزمان ایران مانند عراق نیست. کشور عزیزمان ایران که از اوایل قرن شانزدهم به عنوان کشوری مدرن پدیدار شد، جمعیتی عظیم، فرهنگی غنی و ارتشی پیشرفته و متعهد دارد.

نویسنده ادامه می دهد: دولت بوش تلاش کرد تا شرکت ملل را راغب به پذیرش این ادعای واهی کند که عراق تسلیحات کشتار جمعی در اختیار دارد. کشور عزیزمان ایران ولی در برابر توافقی را جهت اعمال محدودیت هایی جهت برنامه هسته ای خود امضا کرده و رژیم بازرسی بی سابقه ای را جهت حصول اطمینان طرف ها از پایبندی پایتخت کشور عزیزمان ایران به تعهدات برجامی خود پذیرفته است.

«امیل نخله» مقام سابق آژانس اطلاعاتی مرکزی آمریکا در یادداشتی با اشاره به تهاجم نظامی یک دهه پیش آمریکا به عراق، پیامدهای فاجعه‌بار هرگونه تلاش جهت اقدام نظامی

نویسنده با آینده نگری بعضی پیامدهای برخورد نظامی کشور عزیزمان ایران و آمریکا می نویسد: این جنگ قطعا در بازارهای جهانی نفت و تردد کشتی ها در تنگه هرمز، باب المندب و کانال سوئز ایجاد اخلال خواهد کرد. چنین اقدامی می تواند علاوه بر خسارت های مالی و جانی، حمله کشور عزیزمان ایران به عربستان سعودی و آسیب های جدی به تاسیسات آبی و نفتی این کشور پادشاهی را به همراه داشته باشد.

این مقام سابق سیا در آخر یادداشت خود می افزاید: دولت ترامپ بهتر است که از تاریخ درس گرفته و پیامدهای سهمگین این کارها را در مواجهه با کشور عزیزمان ایران بررسی کند.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | دولت ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs