ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی برنامه نامزدها براي پيشرفت ايران؟ هيچ !

مناظره نامزدهای رياست جمهوري با اين نشانه طراحي شده است اند كه نامزدها در بخش هاي متفاوت «برنامه» خود را براي تنوير افكار عمومي ارايه کرده و از پايگاه برنامه خو

برنامه نامزدها براي پيشرفت ايران؟ هيچ !

برنامه نامزدها براي پيشرفت ايران؟ هيچ !

عبارات مهم : قانون

مناظره نامزدهای رياست جمهوري با اين نشانه طراحي شده است اند كه نامزدها در بخش هاي متفاوت «برنامه» خود را براي تنوير افكار عمومي ارايه کرده و از پايگاه برنامه خود برنامه ديگر نامزدها، از جمله برنامه دولت مستقر، را نقد كنند. طبيعتا اين رويه امكان گزینش اصلح را به نحو شايسته تري ميسر مي كرد.

برنامه نامزدها براي پيشرفت ايران؟ هيچ !

ولی انچه در مناظره شب گذشته خصوصا از جانب نامزدها روي داد، تعريف زمين بازي بر اساس مچ گيري، ارايه مطالب تكراري و كلي گويي بود. لاجرم در اين زمين بازي، نامزدهای دولت نيز مجبور به پاسخگويي به اتهامات شدند. در اين ميان، مردم متضررهای اصلي بودند كه اين گفت وگوها معياري براي تصميم اصولي در اختيارشان قرار نداد.

مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری کمابیش به مانند مناظره نخست جدال شعار و ادعا با واقع گرایی و عملگرایی بود. البته بدیهی است که مناظره ها جایگاه مناسبی جهت ارایه برنامه نباشد؛ خصوصا هنگامی که که انتخابات در دوره دوم دولتی مستقر برگزار می شود. در چنین شرایطی نشانه اکثر کاندیداها به چالش کشیدن عملکرد و برنامه دولت مستقر است تا اثبات برنامه خود. ولی به نظر می رسد از کاندیداهای منتسب به دولت، در این دور از انتخاباتش این رویه بیش از اندازه شور شده است هست. همین مسأله موجب شد که حسن روحانی در وقت نهایی این مناظره به لحنی اعتراض آمیز بگوید که «برخی کاندیداها طوری صحبت می کنند که گویی دولت دراین ٤ سال هیچ عملکرد مثبتی نداشته و هیچ کاری انجام نداده است».

مناظره نامزدهای رياست جمهوري با اين نشانه طراحي شده است اند كه نامزدها در بخش هاي متفاوت «برنامه» خود را براي تنوير افكار عمومي ارايه کرده و از پايگاه برنامه خو

مهمترین حلقه مفقوده در مسابقه های انتخاباتی این دور، عدم اعتنا به روش ایجابی در بحث هست. کاندیداهای منتسب به دولت به علت این که ٤ سال بر مسند کار بوده اند، طبیعی است که گزارشی از عملکرد خود را ارایه دهند. کما این که حسن روحانی نیز در روز عضویت در وزارت کشور اعلام کرد که برنامه عملی اش جهت ٤ سال دوم، ادامه همان برنامه هایی است که در چهار نخست طرح ریزی کرده بود. از این جهت بود که شعار «دوباره جهت ایران» و «از نیمه راه باز نمی گردیم» را جهت ستاد خود گزینش کرد. حال فرصتی جهت کاندیداهای منتقد دولت فراهم است تا نه تنها برنامه فعلی دولت مستقر را نقد کنند بلکه برنامه دولت خود را نیز ارایه دهند. ولی آنچه در عرصه عمل و واقعیت رخ داده این است که تنها قسمت اول کار از سوی کاندیدای منتقد انجام شد و در قسمت دوم کار، کاندیداهای منتقد تنها به بیان شعارها و وعده ها بسنده کرده اند. شعارها و وعده هایی که هنوز بنیان منطقی عملی بودنشان را جهت رأی دهندگان تشریح نکرده اند.

وقتی که روال کار به این سمت پیش برود بدیهی است که تنها یک بخش از کار در مناظره ها برجسته می شود و آنها نقدی تند و تیز است که هر روز زیاد از دیروز فاصله ا ش را با سیاه نمایی کم می کند. هنگامی که چنین روشی به روال معمول تبدیل شود، تقابل در مناظره ها نیز از سمت و سویی که جهت آگاهی بخشی به جامعه بافایده است فاصله گرفته و به سمت ایجاد ابهام و تردید در ذهنیت رأی دهندگان حرکت می کند. مردم در میانه ادعاها و تکذیب های پی در پی می مانند. جالب این جا است که بعضی از کاندیداها به رغم این که ادعاهایشان از سوی بعضی نهادهای رسمی و حقوقی کشور تکذیب می شود باز هم به تکرار ادعاهایشان ادامه می دهند. گویی کسی قرار نیست که قانع شود که واقعیت ماجرا چیست و چه زمانی باید بر صحت و یا سقم یک ادعا نقطه نهایی قرار داد.

ادعا و سر دادن شعار ایجاد ٥ میلیون شغل و پرداخت کارانه ٢٥٠ هزار تومانی و یا سه برابر کردن یارانه ها به خودی خود جذابیت دارد. ولی این جذابیت تا زمانی که به مرحله اقناع مخاطب نرسد، فایده ای جهت هیچ یک از کاندیداها ندارد. اقناع مخاطب و کمک به تصمیم گیری بهتر نیز اساسا یکی از اهداف برگزاری مناظره های زنده و برنامه های تلویزیونی جهت کاندیداها هست. متاسفانه تاکنون هیچ یک از کاندیداهایی که در این مناظره ها شعارها و وعده هایی اینچنین مطرح کرده اند، در اقناع مخاطبان خود نسبت به عملی بودن این وعده ها موفق نبوده اند. علت نخست این است که اساسا برنامه ای مدون و شدنی جهت این امر ارایه نکرده اند. در بعضی از موارد، محقق کردن این شعارها اساسا از شئونات مدیر جمهوری نیست. جهت مثال درخصوص سه برابر کردن یارانه ها، اختیار این امر در دستان مجلس است نه دولت.

برنامه نامزدها براي پيشرفت ايران؟ هيچ !

آن هم مجلسی که هم الان دولت را به کم کردن یارانه ها و یا از بین بردن بعضی از قشرهای برخوردار از دریافت یارانه مکلف کرده هست. ولی متاسفانه حتی هشدارهای بعضی از مقامات رسمی کشور در انذار بعضی از کاندیداها به سر دادن شعارهای غیرعملی نتوانسته آنها را از این کار باز داشته و این روند همچنان ادامه دارد. در چنین شرایطی است که مناظره تنها یک کارکرد پیدا می کند. هنگامی که برنامه نباشد، مناظره می شود میدانی جهت جدال میان دروغ و راست. صواب و ناصواب. سیاه نمایی و امید به آینده. اتهام و پاسخ به اتهام. و آنچه در آخر جهت مردم باقی می ماند، سردرگمی بر سر دوراهی آشنایی راست از دروغ و صواب از ناصواب هست. همین وضع موجب شد که روز گذشته شاهد سیلی از تکذیبیه ها و جوابیه از سوی نهادهای متفاوت کشور به ادعاهای بعضی از نامزد ها باشیم.

جوابیه شرکت انرژی اتمی به بیانات میرسلیم

مناظره نامزدهای رياست جمهوري با اين نشانه طراحي شده است اند كه نامزدها در بخش هاي متفاوت «برنامه» خود را براي تنوير افكار عمومي ارايه کرده و از پايگاه برنامه خو

سازمان انرژی اتمی درپاسخ به بیانات سیدمصطفی میرسلیم در دومین مناظره انتخاباتی اش درمورد صنعت هسته ای کشور و شرکت انرژی اتمی جوابیه ای صادر کرد. در این جوابیه آمده: ایشان به توقف صنعت هسته ای اشاره کردند درحالی که آمار و دلایلی جهت این عنوان ارایه نکردند. جنابعالی به اخراج دانشمندان هسته ای اشاره کرده اید درحالی که هیچ علت و مدرکی هم ارایه ننمودید.

این عنوان آخر متاسفانه تکنیک عده ای بود که به دنبال بحران آفرینی جهت صنعت هسته ای کشور بودند که در کمیسیون های متفاوت مجلس دوره گذشته مورد بررسی دقیق واقع گردید نادرستی آن مشخص شد. به اطلاع جنابعالی می رساند شرکت انرژی اتمی کشور عزیزمان ایران دارای بیش از ١٤ هزار نیرو به شکل رسمی، قراردادی، پروژه ای و شرکتی می باشد. جهت استحضار جنابعالی هیچ دانشمندی و یا کارمند رسمی حتی یک نفر در طول دولت یازدهم اخراج نشده هست. بدیهی است که در غالب شرکت ها و پروژه ها هنگامی که کار پروژه ای به انتها می رسد افراد درگیر در آن پروژه ممکن است در پروژه دیگری مشغول شده است و یا به کار آنان خاتمه داده شود. این رویه جدیدی نبوده و در طول عمر صنعت هسته ای کشورمان به صورت یک روند طبیعی ادامه داشته است.

برنامه نامزدها براي پيشرفت ايران؟ هيچ !

واکنش معاونت مطبوعاتی

به سخنان میرسلیم

معاون امور مطبوعاتی هم به سخنان سیدمصطفی میرسلیم درمناظره دوم مبنی بر قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و عملکرد دولت یازدهم در این خصوص تصویر العمل نشان داد. حسین انتظامی در تصویر العمل به این سخنان در مناظره دوم مبنی بر قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و عملکرد دولت یازدهم دراین خصوص نوشت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال ۸۸ تصویب شد ولی تا استقرار دولت یازدهم هیچ اقدامی جهت اجرای آن نشد. در این دولت ۳ آیین نامه اجرایی آن به تصویب رسید و ابلاغ شد؛ با فرمان مدیر جمهوری، کمیسیون ماده ۱۸ این قانون تشکیل شد و مقررات گذاری های مورد نیاز به وسیله این کمیسیون صورت گرفت. این اطلاعیه می افزاید: در ۹۰ درصد دستگاه های دولتی، مدیر مربوط منصوب شده است البته جهت جلوگیری از ساختارجدید، این مدیران با حفظ سمت، منصوب شده است اند. با وجود پیگیری های متعدد متاسفانه سایر دستگاه ها غیر از دولت، هنوز همکاری مورد نیاز را شروع نکرده اند.

پاسخ وزارت علوم به پرسشها مطرح شده است در مناظره دوم

روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به پرسشها مطرح شده است در مناظره دوم داوطلبان دوازدهمین دوره ریاست جمهوری پاسخ داد. در این جوابیه با عنوان «پاسخ به ملت» آمده: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از نظر رشد شتاب علمی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت تولید علم در بین ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم در دنیا رتبه نخست را داراست. تعداد طرح های کلان ملی ۴۷ طرح بوده که از این تعداد ۳۵ طرح ساماندهی و مدیریت شده است و ۲۲ طرح به تأیید نهایی رسیده و ۱۳ طرح نیز درحال نهایی شدن است و تنها ۱۲ طرح به علت نداشتن متقاضی در بخش صنعت و عدم تأمین اعتبار و در نتیجه عدم توان پاسخگویی به نیازهای ملی درحال حاضر اجرایی نشده است.

وزارت اقتصادی نقل قول از طیب نیا را تکذیب کرد

روابط عمومی وزارت اقتصاد نیز در اطلاعیه ای نقل قول یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از وزیر اقتصاد درخصوص عدم همکاری های بانکی با دیگر کشورها در پسابرجام را تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده است: آنچه وزیر اقتصاد در موضع گیری های متعدد برآن تاکیدکرده اند برقراری روابط کارگزاری و بانکی با بانک های سایر کشور ها ازجمله مجموعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است لکن در این مواضع بیان شده است که روابط بانکی کشور عزیزمان ایران با بعضی بانک های بزرگ هنوز دچار مشکلاتی است که درحال مشورت جهت حل آنها هستیم. بر این اساس ضمن احترام به همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ادعای عدم ارتباط با بانک های سایر کشورها به نقل از وزیر اقتصاد را به صراحت تکذیب می کنیم.

دفاع دفتر موسیقی

از عملکرد خود در ۴ سال

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آمار مجوزهای خود در بازه وقت سال ۹۲ تا ۹۶ را انتشار داده است و اعلام کرد که ١٨٨٠ آلبوم در چهار سال اخیر مجوز دریافت کرده اند. بر این اساس دفتر موسیقی به عنوان تنها متولی سیاست گذاری های کلان حوزه موسیقی کشور، در تصویر العمل به بیانات محمدباقر قالیباف با اعلام آماری از رویکردهای مسئولیتی این دفتر دفاع کرد و نوشت براساس آمار ارایه شده است از سوی این دفتر، بیشترین فعالیت موسیقی صحنه ای و صدور مجوز آلبوم در سال های اخیر صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی به بیانات میرسلیم پاسخ داد

عباس آخوندی، وزیر مسکن، راه و شهرسازی نیز به ادعاهای میرسلیم تصویر العمل نشان داد. وی در کانال تلگرامی خود نوشت: شما با توجه به تمام سوابق خودتان آیا نمی توانید بین یک جنگ تمام عیار روانی بر علیه دولت و نقد منتقدان تفاوت قایل شوید؟ آیا واقعا شما به عنوان یک سیاستمدار نمی دانید که این دولت نه با نقد و نه با مسابقه که با یک جنگ تمام عیار روبه رو است و هر روز با کمینی مواجه است؟ او ادامه داد: پاسخ شما راجع به مطلبی که اطراف من گفتید را به گفته روایت سایر خبرنگاران از صحنه ارجاع می دهم. هر چند، در متنی که به همین مناسبت انتشار دادم به خودم تذکر دادم که باید صبورتر باشم ولی یک سؤال از شما دارم.

آیا این گونه می خواهید از آزادی شهروندان دفاع کنید؟ و این گونه می خواهید حقوق شهروندی مردم را تأمین کنید؟ آخوندی نوشت: آقای میرسلیم؛ همان جلسه ای که نشسته اید، روبه روی دیدگان شما و میلیون ها نفر حیثیت یک زن محترم ایرانی به وسیله یکی از نامزدها مورد تاخت وتاز قرار گرفت. از وی و آقای رئیسی انتظاری نیست، رویه آنها همین است ولی شما چه کردید؟ جز این که به طور ضمنی با وی همراهی کردید؟ مگر قانون حقوق شهروندان را تعریف و تضمین نمی کند؟ این نامزد با چه حقی یک شهروندی را که شرافتمندانه و مطابق قانون عمل کرده و تمام حقوق قانونی را پرداخت کرده، مورد تهمت قرار می دهد؟

واکنش بهزاد فراهانی به ادعای قالیباف راجع به رونق و توسعه تئاتر در تهران

بهزاد فراهانی، هنرپیشه پیشکسوت تئاتر و سینما نیز در پاسخ به ادعای محمدباقر قالیباف در رونق و توسعه تئاتر به وسیله شهرداری گفت: زمین منزل تئاتر و کمک مالی به آنها از سوی شهرداری نبوده هست. بهزاد فرهانی در پاسخ به ادعای قالیباف مبنی بر توسعه سالن های تئاتر در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران طی دوران مسئولیت وی گفت: در جواب آقای قالیباف باید بگویم زمین منزل تئاتر را آقای روحانی در اختیار ما قرار داده اند ادعای ایشان کذب است و من نقش شهرداری را در این میان نمی دانم.

وزیر نفت: در قرارداد کرسنت

هیچ جریمه ای نشدیم

وزیر نفت نیز در تصویر العمل به بیانات یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی عصر دیروز تصریح کرد: «در مورد کرسنت هیچ جریمه ای نشده ایم و قاطعانه و قدرتمندانه در حال دفاع هستیم». یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره عصر امروز گفت: «ما قرارداد کرسنت داشتیم که به خاطر آن ١٤,٥ میلیارد دلار جریمه شدیم؛ می گوییم به خاطر کرسنت جریمه شدیم، کرسنت بد است ولی به علت عدم اجرای آن در دولت نهم و دهم جریمه شدیم.» بیژن زنگنه در این رابطه در واکنشی تلگرامی تصریح کرد: «ما در مورد کرسنت هیچ جریمه ای نشده ایم و قاطعانه و قدرتمندانه در حال دفاعیم. البته به علت ضعف دولت گذشته ما به عدم اجرای قررارداد محکوم شدیم.» در این رابطه حسن روحانی دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز در این مناظره تلویزیونی تاکید کرد: «پرونده کرسنت در مرحله داوری است و هنوز به آخر نرسیده است و رقم ها نیز این ارقامی که در شایعات گفته می شود، نیست.»

اخبار سیاسی – شهروند

واژه های کلیدی: قانون | برنامه | برنامه | قانونی | ریاست جمهوری | نامزد ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs