ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی از گزینش روحانی پشیمان نیستیم/ هشدار عارف راجع به تاثیر تورم قوانین در بروز فساد در کشور ، خاتمی

نایب مدیر مجلس ششم گفت: دانشگاهی پیشرفت می‌کند که برایش مشخص نکنند استادش که باشد و کدام دانشجو در آن تحصیل کند، دانشگاهی که نیروهای نظامی بخواهند در آن نفوذ کن

از گزینش روحانی پشیمان نیستیم/ هشدار عارف راجع به تاثیر تورم قوانین در بروز فساد در کشور ، خاتمی

خاتمی: از گزینش روحانی پشیمان نیستیم/ هشدار عارف راجع به تاثیر تورم قوانین در بروز فساد در کشور

عبارات مهم : ستاره

نایب مدیر مجلس ششم گفت: دانشگاهی پیشرفت می کند که برایش مشخص نکنند استادش که باشد و کدام دانشجو در آن تحصیل کند، دانشگاهی که نیروهای نظامی بخواهند در آن نفوذ کنند و برایش تعیین وظیفه کنند، پیشرفت نمی کند.

به گزارش ایسنا،حمدرضا خاتمی در مراسم ۱۶ آذرماه که در دانشکده ادبیات دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد با بیان این که «حضور در جمع پرشور دانشجویان هر لحظه جهت کسانی که علاقه مند به این جنبش هستند شورانگیز است»، اظهار کرد: همه ما در جریان اوضاع جنبش دانشجویی هستیم و شاید آمال و آرزوهایی که دانشجویان دنبال آن بودند غیرممکن شده است هست، ما اگر بپذیریم که جایگاه علم و دانش کجاست شاید بتوانیم پیشرفت کشورها را بسنجیم.

از گزینش روحانی پشیمان نیستیم/ هشدار عارف راجع به تاثیر تورم قوانین در بروز فساد در کشور ، خاتمی

اهم بیانات خاتمی به شرح زیر است:

*مهمترین بخش در این زمینه برخورد با دانشجو و دانشگاه است و اگر کسی دلسوز مملکت است نحوه برخورد او با دانشگاه این را نشان می دهد. متاسفانه تاثیر دانشگاه در آینده کشور قدرتمند نیست هرچند که از تاثیر بسیاری از نهادهای دیگر زیاد بوده است.

نایب مدیر مجلس ششم گفت: دانشگاهی پیشرفت می‌کند که برایش مشخص نکنند استادش که باشد و کدام دانشجو در آن تحصیل کند، دانشگاهی که نیروهای نظامی بخواهند در آن نفوذ کن

* هیچکس نمی تواند 16 آذر را فراموش کند، چون دانشگاه جهت همه مردم به عنوان مهمترین نهاد که در آینده کشور تاثیر گذار است آشنا شده است و همه می دانند که جهت پیشرفت به دانشگاهی به روز نیاز داریم و دانشجو جز با قلم اعتراضی نمی کند و جواب رژیم شاه به این اعتراض گلوله های آتشین بود که سه دانشجوی دانشگاه را جهت نخستین بار، ستاره دار کرد و بعد از آن کار به جایی رسید که به گفته نخست وزیر آن رژیم، کشور نمی توانست حتی یک لوله هنگ بسازد.

* در این شرایط دانشگاه ها خبر امید و روشنایی دادند و راهکارهای خروج از بحران ارائه کردند و تشکل های سیاسی را هدایت کنند و راجع به پرسشها سیاسی تحلیل دهند که مجموعه این موارد باعث سنگینی بار بر دوش دانشجویان شد.

* دانشگاه مستقل می تواند در توسعه کشور نقش داشته باشد بعد از آن آزادی و امنیت دانشگاه ها باید فراهم شود و دانشگاه مستقل یعنی این که دانشگاه ها آینده خود را خود به دست گیرند. اگر دانشگاهیان در کیفیت آموزش و پژوهشی نقش داشته باشند، مگر دانشگاهی که افرادی بشینند و برایش کتاب ها و محتوای کتاب ها را مشخص کند، می تواند پیشرفت کند؟ دانشگاهی پیشرفت می کند که برایش مشخص نکنند استادش که باشد و کدام دانشجو در آن تحصیل کند، دانشگاهی که نیروهای نظامی بخواهند در آن نفوذ کنند و نهادهای بیرون از دانشگاه بخواهند برایش تعیین وظیفه کنند دانشگاه پیشرفته نمی شود.

از گزینش روحانی پشیمان نیستیم/ هشدار عارف راجع به تاثیر تورم قوانین در بروز فساد در کشور ، خاتمی

* البته دانشگاه باید از جناح ها و جریان های سیاسی هم مستقل باشد. نمی شود که یک انجمن علمی و پژوهشی بخواهد کنفرانسی برگزار کند و فلان نیروی نظامی جلوی آن را بگیرد. آیا به دانشجویان اعتماد نمی کنید؟ آیا تا بحال یک استاد دانشگاه اختلاس کرده؟ آیا تا بحال یک دانشجو به جرم جاسوسی دستگیر شده؟ آیا تا بحال یکی از فسادهایی که امروز آشکار شدنش را می شنویم به وسیله دانشجویان انجام شده است است؟ دانشجویی که به او فشار آوردند تا سر به زیر باشد و حرفی نزد نمی تواند دانشجو واقعی نیست.

* نمی شود منکر این شد که اکثر دانشجویان گرایش اصلاح طلبی دارند و حتی به این جریان به خاطر مصلحت اندیشی هایش انتقاد دارند، ولی این گرایش را می پسندند ولی هنگامی که قرار است نوبت به نظارت برسد دیگر نباید مصلحت اندیشی های جناحی داشت اگر فسادی است چه در اصولگرایی باشد چه در اصلاح طلبی باید مورد انتقاد و اعتراض دانشجویان باشد.

نایب مدیر مجلس ششم گفت: دانشگاهی پیشرفت می‌کند که برایش مشخص نکنند استادش که باشد و کدام دانشجو در آن تحصیل کند، دانشگاهی که نیروهای نظامی بخواهند در آن نفوذ کن

*ما از دولت روحانی حمایت کرده ایم و می کنیم و از گزینش خود پشیمان نیستیم و نخواهیم شد، ولی وظیفه خود می دانیم که انتقاد هم بکنیم و حتی با صدای بلند آن را بیان کنیم و این را تضعیف دولت نمی دانیم. ما از گزینش خودمان پیشمان نیستیم اگر انتقاد می کنیم.

* «علم دستاورد بشری است و غربی و شرقی ندارد»، دانشگاه فضای خود را دارد البته دانشگاه ها و دانشجویان نباید درگیر احساسات جناحی خود باشند. ما همه پرسشها را می دانیم آرایش سیاسی کشور را می دانیم به خاطر همین است که با اندک امکانات پیرو مطالبات مردم هستیم.

از گزینش روحانی پشیمان نیستیم/ هشدار عارف راجع به تاثیر تورم قوانین در بروز فساد در کشور ، خاتمی

*«ما پیگیر مطالبات خود هستیم»، آن هایی که ۸ سال کشور را به باد فنا دادند و آن هایی که با بصیریت تمام از این عنصرهای دفاع و پشتیبانی کردند امروز نمی آیند بگویند که چه بر سر مملکت آوردند.

*کدام قانونی وجود دارد که اگر دانشجویی فعالیت سیاسی به نفع جریانی یا علیه جناح دیگر انجام می دهد باید ستاره دار شود؟ این کار خلاف برنامه ها و قول و قراری است که در انتخابات با مردم گذاشته شد و همه این ها اختیاراتش به عهده دولت هست. انتظار می رود در این موارد نیرومند تر عمل شود.

*مگر یک جوان ما جهت درس خواندن چه ممنوعیتی دارد؟ مگر بخواهد آینده خود را بسازد آن هم جوانی که سد کنکور را داشتند جوانانی که برجسته ترین جوانان این مملکت هستند و توانسته اند در عالی ترین دانشگاه های کشور در مسابقه های سنگین موفق شوند، مشکلی دارد؟ به چه حقی این ها را محکوم و ستاره دار می کنید؟

* «ممکن است بعضی بگویند دانشجویان ستاره دار قبلا زیاد بوده ولی الان کمتر شده است است»، در دولت روحانی حتی یک دانشجوی ستاره دار هم قابل قبول نیست. اگر کسی جرمی کرده طبق قانون او را محاکمه کنید.

* از نمایندگان مجلس انتظار داریم که در منزل ملت نشسته اند به حقوق ملت و مخصوصا دانشجویان را زیاد پیگیری کنند. ما از آنان انتظار نداریم با هیاهو و تنش کار را پیش برند در عین آرامش و رعایت موازین قانونی می توان کارها را پیش برد و با همکاری مجلس و دولت پرسشها را حل کرد. امیدواریم در چهار سال آینده که عمر دولت و مجلس به آخر میرسد بخش قابل توجهی از پرسشها دانشجویان و دانشگاه ها حل شده است باشد.

تثبیت بقای دولت در گرو ارتباط دولت با دانشگاه است

همچنین ایلنا نوشت: صادق خرازی شامگاه دوشنبه در مراسم جنبش دانشجویی که به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه کردستان برگزار شد، گفت: شانزدهم آذر روز نمایان شدن خاستگاه مطالبات دانشجویان و قائل شدن ارزش جهت انسان و کرامت انسانی هست. روز ۱۶ آذر در حقیقت نقش بزرگ و تاریخی جهت خود رقم زده است چراکه معرفت و دانایی و آگاهی مهمترین قشر جامعه یعنی دانشجویان در استمرار و تعالی چنین روزی نمایان شدن یافته است.

اهم بیانات خرازی به شرح زیر است؛

*برقراری عدالت و اصلاح گری و مبارزه با فساد در جامعه در گرو تعامل سازنده با دانشجو و دانشگاه هست. نمی توان سخن از شکل گیری اندیشه ها و مصلحت و آرزوی بزرگ و نیز آزادی را در جامعه برد تا زمانی که نام دانشجو و دانشگاه نیز در آن مورد غفلت واقع شده است باشد، در مجموع آنچه مهم است مشروعیت و مقبولیت این قشر و نقش دانشگاه در مبارزه با فساد و بی عدالتی هاست.

* فضیلت های انسانی جامعه در مبارزه با فساد و استعمار و استثمار عینیت می یابد، به باور ما مبارزه با استعمار بدون مبارزه با استبداد و مبارزه با استبداد بدون مبارزه با استعمار معنا پیدا نمی کند از این رو قلمرو چنین فکر و اندیشه ای از زادگاه ذهن دانشگاه و اساتیدی چون شریعتی و مطهری و طالقانی و نیز بازرگان ظهور و بروز پیدا کرده هست.

*جنبش های دانشجویی بیانگر معرفت و بلوغ فکری قشر دانشجو است که با تاثیرپذیری از مواریث اسلامی و ایرانی توانستند این مهم را نهادینه کنند.

*رفتار قهرآمیز در برخورد با شاخصه های چنین دانشگاهی شایسته نیست، نمی توان با القابی چون ستاره بودن و یا اختلافات طبقاتی و جنسی مانع ظهور و بروز قشر روشنفکر جامعه باشیم چراکه تفکر و فلسفه، زمینه رشد جنبش های اجتماعی و دانشجویی بوده است.

* بی تردید دانشگاه مهمترین رسالت و نقش را در بیداری و برنایی عموم جامعه از استبداد و ظلم دولت پیشین ایفا کرد. علت و علت سخن گفتن از برنایی و استحکام اندیشه در میان دانشجویان و اساتید نیز این است که دانشگاه مهمترین رصدخانه ای است که توانایی تشخیص سره از ناسره و همگام شدن با نظم و تحولات جامعه را دارد.

*تثبیت بقای دولت ها در گرو ارتباط مدون با جامعه دانشگاهی است اگر دولتی خواستار ابقای حیات خویش باشد بایستی رابطه مسلم خود را با دانشجو و دانشگاه محکم و پایدار کند.

*دانشگاه و دانشجو اردوگاه مستقیمی است که باید مورد حرمت و احترام حاکمیت باشد، تحقق احترام جامعه و حاکمیت با حرمت گذاری به دانشگاه به عنوان عقیده و باور مسلم و اجتناب ناپذیر امکان پذیر و پذیرفتنی است.

یکی از دلایل ایجاد فساد در کشور قوانین متکثر است

ایسنا نوشت: محمدرضا عارف در دیدار با اعضای تشکل جامعه مهندسان مشاور کشور عزیزمان ایران به جایگاه تشکل های مردم نهاد در کشور اشاره کرد و گفت: اعتقاد به همکاری جمعی در مسایل متفاوت از جمله مسایل اقتصادی، امور زیربنایی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همواره جزو خواسته ها و اعتقادات نظام جمهوری اسلامی بوده است که ساماندهی و توسعه این نگاه در دولت اصلاحات بنیان قرار داده شد.

اهم بیانات عارف به شرح زیر است:

* شکل گیری و رشد فزاینده شرکت های مردم نهاد در دولت اصلاحات در قالب توسعه جامعه مدنی در همه عرصه ها اتفاق افتاد و نخبگان در سطح اول و عامه مردم در سطوح بعد به طور نظام مند در فرآیند تصمیم سازی مسایل کلیدی دولت نقش آفرینی داشتند ولی بعد از دولت اصلاحات شاهد مانع تراشی در برابر نهادهای مدنی بودیم.

*محور برنامه سوم توسعه اصلاحات ساختاری بود، در اسناد بالادستی تاکید فراوانی بر تقویت بخش شخصی شده است هست. در دولت اصلاحات هم گام های موثری در حاکمیت بخش شخصی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران برداشته شد و در این راستا سیاست کلی اصل 44 موتور محرکه جهت تقویت بخش شخصی هست. ولی متاسفانه انتظاری که جهت تقویت بخش شخصی در کشور بود محقق نشد و در این زمینه شاهد اعمال سلیقه و بعضا تحدید بخش شخصی هستیم.

* یکی از پرسشها کشور تورم قانون هست، شخصا اعتقاد دارم یکی از دلایل سوء استفاده از قانون و ایجاد فساد در کشور قوانین متکثر در کشور است که متاسفانه بخشی از آن زیاد به انشاء نویسی شباهت دارد. به همین علت باید در تنقیح قوانین و راحت کردن قوانین جهت جلویگری از سوء استفاده های احتمالی تلاش بیشتری صورت گیرد.

* در زمینه معماری و شهرسازی گرفتار بی هویتی شده است ایم. در بعضی محلات پایتخت کشور عزیزمان ایران هنگامی که قدم می زنیم احساس بیگانگی به ما دست می دهد چون هیچ شباهتی با معماری ایرانی-اسلامی ندارد و این عنوان نشان از بی هویتی در معماری و شهرسازی ما است.

* با وجود بافتهای فرسوده در تهران، گسترش برج های سر به فلک کشیده و مقاوم نبودن بعضی ساختمانها واقعا چه تمهیدی جهت وقوع زلزله در پایتخت کشور عزیزمان ایران اندیشیده شده است است؟ صرف هشدار دادن و اینکه باید در برابر زلزله آمادگی داشته باشیم کفایت نمی کند. چه اقدام اساسی جهت آمادگی در برابر زمین لرزه در پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام شده است است؟ جهت بی خانمان هایی که بر اثر وقوع زلزله منزل و سرپناه خود را از دست می دهند چه اقدام پیشگیرانه صورت گرفته است؟

واژه های کلیدی: ستاره | سیاسی | دانشجو | قوانین | دانشجو | دانشگاه | دانشگاه | دانشجویان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs