ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رمزگشایی از سفرهای آقای‌کاندیدا ، پازل‌سیاسی رئیسی تا ۱۴۰۰

این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا نخستین برداشتی است که می توان از نتیجه واکنش‌ها شناسی این روزهای او داشت. او ب

رمزگشایی از سفرهای آقای‌کاندیدا ، پازل‌سیاسی رئیسی تا ۱۴۰۰

پازل سیاسی رئیسی تا ۱۴۰۰/رمزگشایی از سفرهای آقای کاندیدا

عبارات مهم : سیاسی

این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا نخستین برداشتی است که می توان از نتیجه واکنش‌ها شناسی این روزهای او داشت. او به شکل محسوس و مشهودی بر تعداد سفرهایش افزوده است و در هر موقعیتی با اظهارنظرهایش «بودن سیاسی اش » را فریاد می زند.

هر چه قدر که این روزها محمد باقر قالیباف تلاش می کند که از نظرها دور بماند این سید ابراهیم رییسی است که تمام تلاشش را جهت دیده شدن بکار گرفته هست. آینده کاملا متفاوت دو نامزد مهم اصولگرایان در انتخابات اخیر، یکی در آخرین لحظه کناره گیری می کند و روزهای سکوتش رسیده و آن دیگری که کاندیدای یکباره اصولگرایان می شود، این روزها بیش فعالی سیاسی دارد تا حضورش در سیاست را تضمین کند.

رمزگشایی از سفرهای آقای‌کاندیدا ، پازل‌سیاسی رئیسی تا ۱۴۰۰

فارغ از آنچه بر محمد باقر قالیباف می گذرد و در شرایطی که دیگر کسی چندان شانسی جهت بروز سیاسی مجدد او نمی بیند، نگاه های زیادی به سید ابراهیم رییسی دوخته شده است هست. تازه وارد دنیای سیاست اصولگرایانه که مزه مسابقه های سیاسی آنچنان برایش شیرین بوده که از 29 اردیبهشت تا همین روزها میل زیادی جهت بودن و ماندن در این فضا از خود نشان داده است.

اما پشت پرده این بیش فعالی سیاسی سید ابراهیم رییسی چیست؟ نامزد یکباره اصولگرایان چه آینده سیاسی جهت خود متصور شده است است؟ مشاوران او چه پازلی را جهت آینده سیاسی اش ترسیم کرده اند؟

این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا نخستین برداشتی است که می توان از نتیجه واکنش‌ها شناسی این روزهای او داشت. او ب

برخی تحلیل ها حکایت از آن دارد که رئیسی تلاش دارد همچنان خود را در سطح نامزد ریاست جمهوری نگاه داشته و زمینه سازی جهت نامزدی در انتخابات 1400 را زودهنگام شروع کرده هست. سوی دیگر ولی هستند کسانی که معتقدند رئیسی با تکیه بر 16 میلیون رایی که پشت سرش قرار داده شد امید دارد بتواند خود را به سطح لیدری جریان اصولگرا برساند، یک آرزو و هوس سیاسی بزرگ تر ولی جهت او می تواند دستیابی همزمان به هر دوی این گذاره ها باشد؟ شاید تصویر العمل هایی اشخاص اصولگرا به او بتواند ملاکی جهت قضاوت نهایی باشد.

رئیسی نامزد 1400 اصولگرایان؟

این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا نخستین برداشتی است که می توان از نتیجه واکنش‌ها شناسی این روزهای او داشت. او به شکل محسوس و مشهودی بر تعداد سفرهایش افزوده است و در هر موقعیتی با اظهارنظرهایش «بودن سیاسی اش » را فریاد می زند.

او دو بار راهی قم شده است و حتی سخنران راهپیمایی روز قدس در این شهر هم بود. در سالروز ورود امام رضا (ع) سفری به نیشابور داشت، جهت شرکت در همایش صیانت از روحانیت به ارومیه، جهت مراسم گلاب شویی حرم حضرت شاهچراغ (ع) به شیراز و جهت دیدار از مناطق سیل زده به کلات سفر کرده هست. رییسی همچنین سفری هم به استان سیستان و بلوچستان داشت و در آنجا با مولوی عبدالحمید که در انتخابات از روحانی حمایت کرده بود و علمای شیعه و سنی این استان دیدار داشت. سفر به استان خراسان جنوبی به عنوان حوزه انتخابیه اش در خبرگان و شهرهای بیرجند، سربیشه و نهبندان و دیدار با علما، طلاب، خانواده شهدا، ائمه جمعه و مردم این استان از دیگر برنامه ای او بود.در سفری دیگر او به شهرکرد هم رفت تا در اجتماع غدیریون صحبت کند. او حتی سخنران حسینیه اعظم زنجان در ایام محرم هم شد.

رمزگشایی از سفرهای آقای‌کاندیدا ، پازل‌سیاسی رئیسی تا ۱۴۰۰

گویی آنکه رییسی همچنان تلاش دارد کاملا محسوس خود را در قطب برابر دولت حسن روحانی و شخص او نگه دارد. کنایه های سنگین می زند و حتی گاهی روشن و صریح این منتقد وضع موجود بودن را به نمایش می گذارد.

اما رییسی چه تصویری از انتخابات 1400 در ذهن خود دارد که اینچنین فضا را جهت بروز سیاسی خود مهیا دیده است؟

این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا نخستین برداشتی است که می توان از نتیجه واکنش‌ها شناسی این روزهای او داشت. او ب

شاید اگر از دریچه ذهنی ابراهیم رئیسی به ماجرا بنگریم او لابد به این باور رسیده که اصلاح طلبان با توجه به نسبتی که همچنان با حاکمیت و ساختار قدرت دارند نمی توانند در تاریخی نزدیک حضور مستقل در انتخابات داشته باشند. شاید به این نتیجه هم رسیده باشد که از میان اشخاص اصولگرا در نتیجه تحولات چند انتخابات اخیر دیگر رمقی در میان ستاره ها جهت مسابقه در این سطح باقی نمانده است . ممکن است در ذهن او این باشد که انتخابات 1400 ادامه انتخابات 96 است و باز همان دوقطبی پاربرجاست که یک سرش حاصل ائتلاف میان اصلاحات و اعتدال است و یک سر دیگرش فردی از اصولگرایان.

او فکر می کند که علت رای نیاوردنش در این انتخابات ناشناخته بودن و ورود دیرهنگامش به انتخابات است و حالا 4 سال وقت دارد تا این نقیصه را بر طرف سازد. ولی آیا تصمیم سازان اصولگرا هم مانند او فکر می کنند و او را تنها ستاره این آسمان می دانند ؟

رمزگشایی از سفرهای آقای‌کاندیدا ، پازل‌سیاسی رئیسی تا ۱۴۰۰

اگر چه کسانی مانند مهدی فضایلی می گوید« حضور آقای رئیسی به عنوان نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خیلی دور از ذهن نیست.» و یا افراد نزدیک به علی لاریجانی مانند سبحانی نیا می گویند:« بعید نیست ابراهیم رییسی مجددا ورود کند. ایشان به عنوان تولیت استان قدس جایگاهی دارند و در این جایگاه اعتباری دارند و در مجموع به نظر نمی آید جهت کاندیداتوری مجدد بی میل باشند.» ولی نگاهی به سایر اظهار نظرها به وسیله اشخاص دیگر اصوگرا روایت دیگری از خواست عمومی در این جناح دارد جهت مثال بیادی می گوید « نظر شخصی من این است کسانی که رئیسی را جهت کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مورد تشویق قراردادند، قصد ناصوابی در پشت پرده داشتند. به عبارتی دیگر بعضی از روی حسادت ایشان را جلو انداختند تا در صورت احتمال یک آینده روشن با توجه به این اندازه حمله به او در مناظره ها شانیت یک مقام بالاتر را از دست بدهد».

مهر سکوت بر لبان حامیان رئیسی

این همه در حالی است که حامیان رییسی در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه از احمدی نژادی هایی مانند نیکزاد و میرکاظمی گرفته تا پایداری هایی مانند مصباح یزدی و شاگردانش فعلا همگی مهر سکوت در این مورد بر لب زده اند . آنها هر لحظه تخصص عجیبی در عوض کردن نامزد در روز موعود داشته اند . شاید این بار هم آنها نظرشان از محبوبشان برگشته باشد ؛ شاید !

رییسی هوس لیدری اصولگرایان را کرده است؟

پیش فرض دیگر ولی این است که ابراهیم رییسی تلاش می کند خود را در قامت محوریت جناح قرار دهد. او با جناحی مواجه است که سامان سابق خود را از دست داده و به از هم گسیختگی تعیین کننده ای رسیده هست. با این وجود خواست عمومی در جناح اصولگرا به شکلی دیگر است . شاید صریح ترین سخن را در این مورد محمد رضا باهنر گفته باشد . او در پاسخ به این پرسش که باتوجه به آرای رییسی، آیا او می تواند محور اصولگرایان قرار گیرد، گفته بود « خیر، آرای آقای رییسی اگر بخواهد تحلیل شود باید ببینیم چه مقدار از آراء جهت شخص خود او هست، لذا خیلی از عوامل در این آرا دخیل هست. باید روی این مساله که رییسی بتواند جایگزین یک صورت کاریزمای اصولگرایان شود بحث و تبادل نظر صورت گیرد.»

باهنر این سخنان را در قامت دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری بیان کرده است . او البته در این مساله تنها نیست و حتی در جامعه روحانیت مبارز هم که خاستگاه سیاسی و حزبی او است نیز گویا همین تفکر حاکم است . چنانکه محمد تقی رهبر از اعضای شاخص جامعه روحانتی گفته است:« همین که رییسی توانست مسابقه فشرده ای با مدیر جمهور مستقر داشته باشد، نشان می دهد که از کاریزمای نسبتاً قابل قبولی برخوردار است ولی بحث لیدری اصولگرایان و تصمیم سازی جهت این جریان ریشه دار و تأثیرگذار، بحثی بسیار مهم است و به نظر من، رییسی نمی تواند لیدر اصولگرایان شود»

16 میلیون رایی که رئیسی می خواهد رهبری کند

ابراهیم رئیسی در بیانیه بعد از انتخابات خود نوشته بود «رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانیِ خواهان تغییر، سرمایه ای مهم و اعتبار عظیم است که به هیچ وجه نمی توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.»

این نشانه ای روشن است از آنچه سید ابراهیم رییسی در ذهن دارد و شاید پاسخی کامل و مشروح باشد جهت همه آنهایی که می خواهند پشت پرده سفرها و صحبت های پی در پی این صورت تازه وارد دنیای سیاست را بدانند . او عزم خود را جزم کرده هم جهت محور بر عهده گرفتن لیدری اصوگرایان و پیدا کردن نقش برادر بزرگتر جهت آنها و هم جهت ظهور مجدد در انتخابات 1400. این خواست اوست ؛ خواستی که چندان با حرف دل اصولگرایان لااقل از 29 اردیبشهت تا امروز چندان همخوانی ندارد.

اخبار سیاسی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: سیاسی | نامزدی | انتخابات | انتخابات 96 | اصولگرایان | نامزد ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs