ذغال سنگ ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیت

ذغال سنگ: ایران فعالیتدولت یازدهم ایران فعالیتدولت یازدهم۵.۵ برابر شده

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری کلام در خدمت فضاست / کاملیا غزلی

کارگردان «من یه زنم صدامو می شنوی» با رد فمنیستی بودن این اثر نمایشی بیان کرد در این نمایش کلام در خدمت فضاسازی اثر قرار گرفته است.

کلام در خدمت فضاست / کاملیا غزلی

کاملیا غزلی: کلام در خدمت فضاست

عبارات مهم : نمایش

کارگردان «من یه زنم صدامو می شنوی» با رد فمنیستی بودن این اثر نمایشی بیان کرد در این نمایش کلام در خدمت فضاسازی اثر قرار گرفته است.

کاملیا غزلی نویسنده و کارگردان «من یه زنم، صدامو می شنوی؟» که به تازگی اجرای خود را در تالار مولوی شروع کرده است راجع به مضمون این اثر نمایشی به مهر، گفت: متن «من یه زنم صدامو میشنوی؟» راجع به زنان است ولی بر خلاف باور عموم شاخصه های فمنیستی ندارد خصوصا از این منظر که هنگامی که صحبت از پرسشها زنان جامعه مان می کنیم فورا انگ فمنیستی به ما می زنند و باور غلطی هم که در جامعه کشور عزیزمان ایران وجو دارد این است که اکثرا می پندارند فمنیست به معنی مبارزه و مخالفت با جامعه مردان و ضد مرد بودن است ولی در این نمایش نمی خواهیم این معانی اشتباه را به مخاطب القا کنیم.

وی ادامه داد: این نمایشنامه راجع به درون زن، خود زن و ذات اوست. نمایش محیط زیست زن در اجتماع که می تواند اتفاقات متفاوتی را جهت او رقم بزند و همراهی محیط زیست یک زن با زحمت و تعمیم دادنش به رنجی که در جامعه با آن روبرو می شود. یک زن از لحاظ فیزیکی دوره های متفاوتی از زندگی اش را با زحمت طی می کند و می گذراند و این در جامعه ما و جوامعی که پیشرفته شده است اند، تبدیل به زجر شده است است.

زن هایی که در طول جنگ های متفاوت ویران شده است اند، زن هایی که در گذشته باید حتما جهت قبایل خود پسر به دنیا می آوردند و زنانی که پرسشها اجتماعی دارند در این نمایش مورد توجه قرار گرفته اند. در این اثر نمایشی داستان به شکل کلاسیک وجود ندارد بلکه نمایش دارای خرده روایت هایی است که فضایی شاعرانه و سمبولیک دارند و داستان به صورت مونولوگ هایی به وسیله بازیگران بیان می شود. این نمایش صحبت های ذهنی و درونی یک زن واحد است که در بدن های متفاوت تکثیر شده است است.

غزلی راجع به چگونگی شکل گیری این اثر نمایشی توضیح داد: نزدیک به یک سال است که داستان و فضاسازی «من یه زنم، صدامو می شنوی؟» در ذهن من شکل گرفته هست. فضاسازی نمایش به شیوه ای طراحی شده است است که انگار مخاطب در حال شنیدن یک موسیقی و دیدن حرکات موزون است و در این فضا کاراکترها مونولوگ هم می گویند. در اجرای اثر فضا با متن و دیالوگ پر نمی شود بلکه با ارتباطی که کاراکتر ها در فرم، بدن و رابطه عاطفی که با تماشاگرها برقرار می کنند، شکل می گیرد و در واقع کلام به نوعی در خدمت این فضا است.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: متن نمایش شاخصه های کلاسیک ندارد و به شکلی مدرن نوشته شده است است به این مفهوم که روند خطی در داستان وجود ندارد و قصه به شکل کلاسیک روایت نمی شود. متن ساختارگریز و ساختارشکن است و شخصیت پردازی به شکل شیوه مرسوم نیز وجود ندارد.

وی راجع به گزینش بازیگران توضیح داد: بازیگران نمایش با توجه به آمادگی جسمانی و همچنین ارتباط نیرومند که بین ذهن و بدن ارزش جریان داشت، گزینش شدند. بعد از گزینش بازیگران به شیوه کارگاهی تمرین ها را شروع کردیم و چون متن شبیه متن های مرسوم نبود تقریبا دورخوانی نداشتیم و زیاد فضاهای عاطفی، ذهنی و تخیلی جهت بازیگران توضیح داده شد و آنها بر اساس این موارد، موتیف ها و ژست های روان تنی را انجام می دانند.

غزلی راجع به گزینش تالار مولوی جهت اجرا بیان کرد: جهت اجرای این نمایش نیاز به عرض و عمق زیادی داشتیم و تالار مولوی مناسب ترین تالار جهت این کار بود همچنین ما نمی خواستیم که این نمایش را به عنوان یک اثر لوکس و کالای گران به مخاطبان تحویل دهیم. در واقع ما می خواستیم که مخاطب ما در این فضا بیندیشد و فکر کند و تالار مولوی نیز به علت سبقه آکادمیکی که دارد زیاد پذیرای مخاطبان اندیشمند است.

وی در آخر صحبت هایش راجع به نقش توماج دانش بهزادی در این نمایش متذکر شد: از زمانی که این متن را نوشتم توماج دانش بهزادی در کنار من حضور داشته و در شکل گیری ایده و این که متن به چه سمت و سویی برود به من کمک کرده هست. مهمترین کاری که دانش بهزادی انجام داد تحلیل مسایل سیاسی و اجتماعی امروز کشور عزیزمان ایران و دنیا و چگونه تصویری و دراماتیک کردن این ایده ها در نمایش بوده هست. دانش بهزادی علاوه بر دراماتورژی و مشاوره ای که به من به عنوان کارگردان داده هست، تهیه کنندگی نمایش را نیز بر عهده دارد.

نمایش «من یه زنم، صدامو می شنوی؟» به نویسندگی و کارگردانی کاملیا غزلی کاری از گروه تئاتر «پراکسیس» از دوشنبه ۱۳ آذرماه در سالن مهم تالار مولوی روی صحنه رفته هست. در این نمایش بازیگرانی چون الناز اسماعیل زادگان، دیبا خاتمی، لاله مرزبان، غزاله مشعشعی، ساناز نجفی، مهسا نعمتی، دریا یاسری و سروش کریمی نژاد به ایفای نقش می پردازند.

کلام در خدمت فضاست / کاملیا غزلی

واژه های کلیدی: نمایش | بازیگران | کارگردان | کارگردانی | نمایشنامه | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs